Le Mans Classic 2025: Aero Minor Sport se znovu postavil na start – se startovním číslem 59 a odkazem legend
Le Mans, 8. červenec 2025 – Píše se další kapitola československé závodní historie. Na legendární trati Circuit de la Sarthe se opět rozezvučel y motory ikonických vozů Aero Minor Sport. Letos se do startovního pole Le Mans Classic zařadila už podruhé dvojice Jaroslav Větvička a Josef Šmíd, s mechaniky Jirkou Císařem a Jardou Kachnou Hořákem, která nesla symbolické startovní číslo 59 – stejné, jaké měl tým Jacques Poch a Ivan Hodáč při jejich památné účasti v roce 1949.
Nebylo to jen číslo, ale pocta, závazek a pokračování příběhu, který začal před 76 lety. Lehký vůz, precizně postavený, s dvoutaktním motorem malého objemu ve dvou válcích, ale s velkým srdcem. Svými specifickými prvky karoserie - především neobvyklým tvarem vstupních chladících průduchů, dvěma nalévacími hrdly paliva a konečně i modrou „francouzskou“ barvou – velmi věrně připomíná vůz z roku 1949.
Již třetí účast vozu tohoto typu zaznamenala sesterská posádka s tehdejším číslem 58, navazující na legendární účast Kratnera a Suttnara v roce 1949 (2. místo v celkové klasifikaci, dosud nejúspěšnější česká účast na Le Mans vůbec !).
Napětí od prvních metrů: kvalifikace na jeden válec
Přestože tým věnoval přípravám dlouhé měsíce, realita závodu přinesla nečekané zkoušky. Už během kvalifikace se vůz potýkal s vážným problémem – běžel pouze na jeden válec. Rychlá výměna svíček při střídání jezdců situaci zčásti zlepšila a posádka dokázala zajet několik kol – právě tolik, kolik bylo potřeba pro zařazení na startovní rošt. "Byly to nervy. Jedno oko na teplotě, druhé na zpětných zrcátkách," směje se po kvalifikačním tréninku Josef Šmíd.
Porucha, která zmátla všechny – kromě zkušeností mistra
Bohužel ani v prvním závodě se potíže nevytratily. Motor znovu ztrácel výkon a nebylo jasné proč. Teprve hlavní mechanik Jirka „Car“ Císař, s mnoha desetiletími zkušeností ze soutěží v motokrosu a na dvoudobých historických vozech (mimo jiné vítěz Světové trofeje a Stříbrné vázy na Šestidenní ), správně určil příčinu – poruchu zapalovacího kabelu ke svíčce. Zdánlivá drobnost, ale hůře zjistitelná a která však dokáže paralyzovat postupně zapalování ve válci, zaolejovat svíčku a způsobit jeho nefunkčnost.
K rozhodujícímu obratu přispěla i kolegiální pomoc přátel z posádky zmíněného Minoru „Kratner-Suttnar“ – Michala Froňka, Davida Karáska s mechaniky Petrem Kohlbeckem a Pavlem Krbcem. Právě oni ochotně přispěchali s novými kabely. "V tu chvíli to bylo víc než technika – byla to soudržnost, kamarádství a láska ke stejné značce," dodává Jaroslav Větvička.
Síla v detailu – technika, přísady i vůle
Po odstranění závady Aero Minor Sport ožil. A ukázal, že i s malým objemem dokáže držet tempo. Významnou roli hrálo i použití speciálních aditiv NANOTECH EUROPE, zajištěných specialistou značky Milanem Štelclem, přidávaných do paliva i oleje převodovky, které přispěly k hladkému chodu a ochraně techniky. Šlo především o možnost zvýšení poměru benzínu a oleje.
I přes nejnižší výkon z celého pole a skromné parametry dokázal vůz držet tempo a díky systému performance faktoru obsadila česká posádka 56. místo z 82 startujících – a tím de facto zopakovala výsledek z předchozího ročníku. V rámci své třídy, možností a průběhu závodu šlo o výsledek, který byl pro posádku vlastně malým vítězstvím.
Dramata na trati – odvaha i pohotovost
Oba jezdci si na trati prošli i krizovými momenty. Jaroslav Větvička se ve druhé šikaně na rovince Hunaudières v hustém dešti musel vyhnout vozu, který se po hodinách ocitl napříč výjezdem – jen rychlá reakce zabránila kolizi. Josef Šmíd si pro změnu "užil" adrenalinový moment v zatáčce Mulsanne, kdy se snažil uvolnit stopu v celé šíři náročné legendární pravotočivé zatáčky. Přesto jej Mercedes 300 SL předjížděl agresivně zcela mimo trať – ještě více vpravo. Obě situace posádka zvládla s rozvahou, důrazem na bezpečnost a hlavně dojetím do cíle– a znovu tak potvrdila, že v Le Mans není důležitý jen výkon, ale především hlava a respekt k vozu i ostatním závodníkům.
Paddock, příběhy a vzpomínky
Zajímavý vůz nepřitahoval pozornost jen na trati. V paddocku se kolem Minoru zastavovalo množství návštěvníků. Jedním z nich byl i člen prestižního pořádajícího Automobile Club de l’Ouest (ACO), Pascal Guibout, který závody 24h Le Mans a Le Mans Classic navštěvuje od dětství. Znal jména pilotů na Minoru jako Jacques Poch, Edmond Mouche nebo Maurice Gatsonides – a jeho zájem o Aero Minor a jeho historii potěšil celý tým. "Tohle je přesně ten okamžik, kdy cítíte, že to, co děláte, má smysl. Že příběh pokračuje – a že Minory do Le Mans opravdu patří," uzavírá Větvička.
Shrnutí:
- Posádka: Jaroslav Větvička / Josef Šmíd
- Vůz: Aero Minor Sport (startovní číslo 59), 650 ccm, 2 válce, dvoutakt
- Historický odkaz: Navázání na účast vozu č. 59 z Le Mans 1949 (Poch–Hodáč)
- Umístění: místo v Plateau II (z 82 aut)
- Zajímavost: Nasazení nanotechnologických přísad NANOTECH EUROPE pro zlepšení výkonu a spolehlivosti
- Management: Jaroslav Větvička, Sebastian Šmíd
- Technické zázemí: Hlavní mechanik Jiří Císař, Jaroslav Kachna Hořák
- Foto, media: Zbyněk Hozák, Barbora Holická, David Škarda
- Partneři: NANOTECH EUROPE, BUSHMAN, AlpinePro,
- Základní údaje o akci: Le Mans Classic, 3. – 6. 7. 2025, Circuit de la Sarthe – Le Mans, 700 soutěžících vozů, 238 000 diváků.
Kontakt pro média:
MUDr. Jaroslav Větvička
✉️ vetvicka.jaro@gmail.com
📞 +420 777 781 026
Odkazy:
https://www.lemansclassic.com/fr/